Вступ-2022: роз'яснення щодо особливостей проведення вступної кампанії
Сьогодні, під час онлайн-брифінгу щодо вступної кампанії в 2022 році, було надано роз'яснення щодо цьогорічної вступної кампанії. Цьогорічна вона не буде схожа на попередню, адже необхідно врахувати всі умови та обмеження воєнного часу. Утім, МОН робить усе можливе, аби вступна кампанія відбулася, хоча й в дещо незвичному вигляді.
Так, міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет зазначив, що, на жаль, провести ЗНО, ЄВІ та ЄФВВ у традиційному форматі наразі неможливо. Але й вступних іспитів у вишах теж не буде, адже вони нічого позитивно не змінюють із точки зору безпеки та психологічного стану абітурієнтів. Також очільник МОН визначив пріоритетність завдань вступної кампанії у 2022 році:
- максимально безпечний і цифровізований вступ;
- рівний доступ і прозорі вступні випробування;
- об'єктивність і мінімізація корупційний ризиків;
- преференції для військових і правоохороннихї закладів освіти;
- максимальне сприяння набору до закладів професійної та фахової передвищої освіти.
Головне завдання наразі – створення максимально безпечних умов. Саме тому подання документів і підтвердження місця навчання відбуватимуться через інтернет. Іспит для вступу проводитиметься онлайн, централізовано, з можливістю переривання у випадку повітряної тривоги. А що буде з індивідуальними усними співбесідами, творчими конкурсами та фаховими іспитами? Відповідь проста – вони можуть проводитися дистанційно.
Один із основних пріоритетів – рівний доступ для всіх. Тому подавати документи, проходити дистанційні співбесіди, творчі конкурси, фахові іспити та підтверджувати місце навчання можна з будь-якої точки світу. Централізовані іспити можна буде складати як в Україні (окрім тимчасово окупованих територій), так і у країнах Східної Європи. Основні, додаткові та спеціально організовані сесії іспитів проводитимуться не одноразово, а як мінімум упродовж 10 днів хоча б два рази на день.
Для учнів, які зараз знаходяться на тимчасово окупованих територіях будуть організовані додаткові сесії іспитів.
Ключовою тезою було закладено прозорість вступного випробування. Ми все ж таки намагалися зберегти ті основи ЗНО, які вже багато років є беззаперечним інструментом довіри суспільства, особливо батьків та нашої учнівської молоді щодо вступу. Ми заклали первинний, але спрощений аналог ЗНО, так званий національний мультипредметний тест (НМТ).
Також буде суттєво підвищено значення мотиваційних листів. У випадку вступу на бюджет вони допоможуть створити рейтинги вступників із однаковим конкурсним балом. А якщо ж говорити про вступ на контракт, то тут мотиваційний лист узагалі може бути основою для рейтингування.
Ми сподіваємося, що нам вдасться максимально зберегти молодь. Максимально спонукати її до навчання в українських закладах освіти. Ми закликаємо і молодь, і батьків, орієнтуватися на українські заклади освіти. А МОН, Комітет, народні депутати, батьки, будуть намагатися зробити все, щоби забезпечити проведення якісної та прозорої вступної кампанії цього року.
Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет